Nový vzhled a vlastnosti webu.

Pár bodů o tom co vše se na stánkách změnilo, jaké věci zmizeli a jaké přibyli.

Úvodem bych rád řekl, že v tomto případě se výjimečně nejedná o článek v klasickém slova smyslu. Původně mi předělání celého webu mělo zabrat jen cca den dva, ale to bych nebyl já, abych se do toho neponořil hlouběji, než jsem měl původně v úmyslu a nezačal měnit i věci, které v plánu vůbec nebyli. Když jsem po týdnu skončil, zjistil jsem, že v podstatě nezůstal kámen na kameni. Kdykoliv to někomu řeknu, tak se mě ptá: "Ty jo a co jsi tam všechno měnil?". To mě přivedlo na myšlenku, že by nebylo špatné to všechno sepsat a zveřejnit, třeba to bude zajímat víc lidí, než jsem si původně myslel. Takto vznikl tento..řekněme spíše výčet, nežli článek.. toho co vše se změnilo, který by měl zároveň fungovat jako návod, pro případ, že by si přece jen někdo nevěděl rady.

Původně jsem chtěl web používat primárně jako galerii na sportovní fotografie, ale přirozeným během věci k tomu přibylo portfolio, krátký úvod o mě, sekce na články (pár jich s kamarádem teď připravujeme, tak doufám, že bude zájem ;-) ) a v podstatě se i změnil můj způsob fungování a propagace (instagram, odklonění od Fb....) a tak po docela dlouhé době bylo konečně na čase změnit a zaktualizovat trochu vzhled stránek i jejich funkce.
Změn bylo docela hodně. Od těch velkých a viditelných na první pohled (home, menu..), až po ty malé, kterých si občas člověk ani nevšimne a přitom můžou prohlížení ulehčit (navigace skrz stránky...).

  1. Menu
   V původní verzi jsem používal, otevírající se menu po straně web, co na jednu stranu bylo přehledné, pokud jste hledali, jedno přesné album. Na druhou stranu se nedalo skrýt a tak bylo neustále na očích a občas až překáželo. V nové verzi, je menu umístěné nahoře na stránce a viditelné pouze ve pokud na něj najedete, díky čemuž nepřekáží.

  2. Hlavní stránka / Home
   Díky předělání menu se mi naskytla příležitost použít na hlavní stránku "slideshow" fotografií a tak při otevření stránek návštěvníka vítá například Jarda Jágr, nebo ukázka z mé diplomové práce ve spolupráci s Atlety Slavia Praha. Výměna fotografií je sice automatická, ale je možno si je prohlížet i manuálně, buď posouváním šipkami (po straně obrazovky), nebo myší.

   profile


   Asi nejužitečnější úpravou na hlavní stránce je zobrazení posledních přidaných článků, alb a fotografií. Stačí jen sjet stránkou dolů, nebo kliknout na šipku na spodku stránky a zobrazí se tři náhledy s datem, názvem a stářím.

   profile

  3. Přehlednější portfolio
   Hned po úvodní stránce přišla na řadu pro mě asi jedna z nejdůležitějších součástí celého webu a to "Portfolio". Na začátku to byla prostě galerie se spoustou fotografií. Tu jsem posléze roztřídil do několika částí. Nyní má každá část vlastní preview a jsou tak mnohem lépe viditelné a přehledné.

   profile  4. Přepínání mezi "sesterskými" stránkami Další novinkou je malá úprava ve funkcích. Nyní je možnost přeskakovat mezi sesterskými albami (v jedné kategorii) bez toho aby z nich člověk musel odcházet. Je tak možné prohlédnout si celé portfolio a pouze přeskakovat mezi albami, bez toho aby byla nutnost z něj odejít. To samé však platí i například pro veškerá alba z play-off apod.  5. Navigace skrz menu
   Asi úplně největší úpravou se nakonec stalo kompletní překopání celé navigace skrz jednotlivé stránky až k finálnímu albu. Ač do teď nedám na původní způsob, postupně rozjíždějících se částí, dopustit, musím uznat, že se pro nový vzhled webu již nehodil a že při větším počtu stránek, začínal být docela otravný. Nahradil jej seznam jednotlivých kategorií s vlastní ikonou, které se dají otevřít jako samostatná stránka. Jedinou výjimkou jsou mobilní zařízení a zřízení s nízkým rozlišením, ve kterých je použit starý tip menu a to z toho důvodu, že jej mobilní zařízení mnohem lépe snášejí.

   profile


   Po otevření dané stránky je pak již jednoduché najít správné album anebo pokračovat na další. Každá stránka/album, totiž dostali vlastní náhledovou fotku, název, popis a dokonce i ukazatel počtu fotografií.

profileZávěrem jen pár věcí
Přiznám se, že i přesto, že celý tento text s několika obrázky vypadá jednoduše tak mi dal docela zabrat. "Šablona" stránek, kterou využívám totiž ke psaní textu totiž nemá vlastní editor a využívá pouze HTML, což má svoje výhody a nevýhody. Výhody...můžete zde vytvořit v podstatě cokoli. Nevýhody...musíte si po dvou letech připomenout všechny příkazy, zkratky a znaky, které potřebujete (musím přiznat, že po jednom odpoledni už jsem to ani nevnímala dokonce se mi vybavila, jedna scéna z Matrixu. ). Vážně doufám, že jsem se s tím nedělal zbytečně a, že stránky svůj účel splní.

Budu rád za jakoukoli zpětnou vazbu a moc mi pomůžete jakýmkoli doporučením, sdílením, nebo jiným způsobem propagace.
S pozdravem Otakar Prášek