Úvod
V dnešní době je asi jedno jak hodně se vám fotografie líbí již ve foťáku, minimálně v reklamní fotografii určitě, stejně jí nakonec budete muset vzít a dotáhnout v postprodukci.
Tím nechci říct, že umět fotit není povinností...přece jen pokud bude fotka stát za prd tak už jí nezachráníte a pokud tak vás to nejspíš bude stát nervy.
V podstatě se dneska už předpokládá, že s možnostmi a technologiemi jaké jsou k dispozici je možné fotku "vymazlit" až téměř k dokonalosti ať už to je kapička vody, odlesk, nebo spadlí vlas na stole.
I přesto může úprava takové fotky zabrat klidně i hodiny. Ne proto, že by to bylo tak složité, ale protože je nutné hledět na detaily a detaily potom teprve tvoří celek.
Ve videu jsem tak nechal nahlédnout za oponu toho jak takové úpravy vlastně probíhají, samozřejmě ve zrychlené formě, protože sedět a 5 hodin jen koukat jak postupuji od výběru fotky po její úpravu, by asi nikoho moc nebavilo. Pro výběr a globální úpravy používám Adobe ligthroom clasic a pro detailnější úpravy Adobe photoshop.
I přesto, že jsem byl s fotografií spokojen, jsem se nakonec rozhodl použít podklad z jiné fotky, kde se mi naopak méně líbilo zachycení lahve.
Původně jsem se chtěl rozepsat o tom, jak upravuji a co za techniky na to používám a tak dále, ale pak mi došlo, že něco takového nejspíš nemá smysl. Kdo v Ps dělá tak si určitě technik všimne a kdo v něm nedělá, tak by se stejně akorát
divil "o čem to sakra mluvím“. I přesto by bylo asi dobré sem napsat aspoň pár základních zásad, které používám a kterými se snažím řídit 🙂
- Pokud se mi nelíbí nasvícení je lepší všechno přefotit, nebo vybrat jinou fotografii.
Dělat se s tím v postprodukci je ztráta času.
- Všechno co je potřeba upravit je lepší upravovat po malých částech.
Vypadá to ve výsledku přirozeněji, než když se člověk snaží upravit všechno najednou (kapičky vody - lepší je upravit po jedné, než se je snažit přemáznout všechny najednou.
- Cokoliv udělám bude moc silné.
Úpravy jako dobarvování, doostřeni, rozmazání bude vždycky napoprvé moc silné i přestože si to neuvědomíme. Lepší proto všechno nechat jen na cca 75% průhlednosti.
Článek na téma "jak postupovat", nebo přesný popis jak upravuji, prozatím nechystám, ale pokud by to někoho zajímalo, určitě dejte vědět.
Stejně tak pokud by někoho zajímalo jak se taková fotka "svítí" co to provází a jak dlouho to může trvat tak tím se budu zabývat v článku -> ⚠ tento článek se připravuje ⚠.
závěrem bych jenom rád dodal, že jsem fotografii fotil pro vlastní radost, rozšíření portfolia a jako "trénink". Není sponzorována Aperolem a vlastním práva k veškerým fotografiím, které zde jsou.
Budu rád za jakoukoli zpětnou vazbu a moc mi pomůžete jakýmkoli doporučením, sdílením, nebo jiným způsobem propagace.
S pozdravem Otakar Prášek